Bota në zi! 632 të vdekur dhe qindra të plagosur nga tërmeti fatal në Marok

Më shumë se 600 njerëz janë vrarë pas një tërmeti të fuqishëm 6.8 ballë që goditi Marokun të premten mbrëma, sipas televizionit shtetëror.

Ekipet e shpëtimit thuhet se po përpiqen të arrijnë në zonat më të prekura.

Epiqendra ishte në malet e Atlasit të Lartë, rreth 72 kilometra (44.7 milje) në jugperëndim të Marrakech, një qytet me rreth 840,000 banorë dhe një destinacion popullor turistik.

Tërmeti ishte më i forti që goditi atë pjesë të kombit të Afrikës Veriore në më shumë se 120 vjet, sipas Shërbimit Gjeologjik të SHBA.

Muret historike të Marrakehut, një grup muresh mbrojtëse të ngritura për herë të parë në fillim të shekullit të 12-të, janë dëmtuar.

Më në perëndim, afër Taroudant, mësuesi Hamid Afkar tha se ai ishte larguar nga shtëpia e tij dhe kishte ndjerë pasgoditje. “Toka u drodh për rreth 20 sekonda. Dyert u hapën dhe u mbyllën vetvetiu ndërsa unë zbrita me nxitim poshtë nga kati i dytë,” tha ai.

Jonathan Stewart, një profesor i inxhinierisë civile dhe mjedisore nga Universiteti i Kalifornisë, Los Anxhelos, tha se ai priste që madhësia e këtyre pasgoditjeve të ishte në “pesëshat e larta”.

Një mundësi tjetër, edhe pse shumë e vogël, ishte se dridhja e së premtes mbrëma mund të ishte një pararendës i një tërmeti edhe më të fortë, tha ai.

Stewart tha se ndërsa tërmeti ishte 30 herë më i dobët se tërmeti me magnitudë 7.8 që goditi Turqinë në fillim të këtij viti, ai ende lëshoi ​​”një sasi të jashtëzakonshme energjie” dhe kishte të ngjarë të shkaktonte dëme të konsiderueshme.

Ai tha se epiqendra e tërmetit të Marokut ishte në një rajon në mes të pllakës, gjë që është relativisht e pazakontë për një tërmet të madh.

Kombet e Bashkuara janë të gatshme të ndihmojnë qeverinë marokene pas tërmetit të fortë që goditi vendin, njoftoi organizata të shtunën.

“Sekretari i Përgjithshëm ishte thellësisht i pikëlluar kur mësoi për tërmetin që goditi sot Marokun, i cili mori shumë jetë njerëzish”, tha në një deklaratë Stéphane Dujarric, zëdhënës i shefit të OKB-së.
“Sekretari i Përgjithshëm shpreh solidaritetin e tij me qeverinë dhe popullin e Marokut në këto kohë të vështira. Ai u drejton ngushëllimet më të sinqerta familjeve të viktimave dhe uron shërim të shpejtë të lënduarve”, thuhet në deklaratë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *