Përmbytjet “zhdukin” fshatin në Greqi, duken vetëm tjegullat e banesave

Disa qytete të Greqisë, ditët e fundit, janë përfshirë nga reshjet e dendura që kanë shkaktuar përmbytje me pasoja të mëdha.

Stuhia “Daniel”, i cili do të vazhdojë dhe për disa ditë, ka përmbytur zona të ndryshme, duke vrarë e zhdukur njerëz dhe duke shkatërruar mijera banesa dhe infrastrukturën.

Siç raporton Protothema, fshati Palamas Karditas është mbuluar nga uji.

Niveli i ujit në të gjithë fshatin ka kaluar gjashtë metra, kështu që duken vetëm tjegullat e shtëpive.

Me helikopterë dhe skafe do të tentohet të evakuohen të bllokuarit në fshatrat e komunës së Palamës në Kardicë nga ujërat që janë grumbulluar në fushë pas orëve të gjata të shiut të shkaktuar nga stuhia Daniel.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *