Plagoset rëndë aktori i njohur

Regjisori dhe aktori francez Mathieu Kasowitz është shtruar në spital në gjendje të rëndë pas një aksidenti me motor në zonën e Parisit.

Kasowitz u dërgua në spitalin Kremlin-Bicetre, afër Parisit, sipas autoriteteve në rajonin Essonne, ku ndodhi aksidenti. Gjendja e tij ka lënë të shqetësuar familjarët.

Një burim policor i tha AFP se artisti 56-vjeçar po merrte një mësim për drejtimin e motoçikletës në qarkun Linas-Montlery. Një hetim për shkaqet e lëndimeve u hap nga zyra e prokurorit publik Evry dhe iu besua brigadës së sigurisë urbane të Sainte-Geneviève-des-Bois (Essonne). Aktualisht po vijon dëgjimi i dëshmitarëve të aksidentit, mes të cilëve edhe instruktori i shoferit të aktorit.

Kasovits, krijuesi i shumëçmuar “Urrejtja” (1995), ka luajtur në dhjetëra filma (“Amelie”, “Café au lait”, “Elementi i pestë”, “Amen” i Kostas Gavras dhe të tjerë). Filmi i fundit në të cilin ai mori pjesë, ‘Visions’, një thriller psikologjik i Yann Gozlan me Diane Kruger, po shfaqet aktualisht në Francë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *