Vazelina, nje krem qe ben cudira per ju. 8 menyra se si ta perdorni

Fshehja e majave dyshe te flokët
Përdorni vazelinë si një mënyrë të përkohshme për të kontrolluar dhe fshehur majat e dyshe në flokët tuaj të pabindur. Të njëjtën gjë mund të bëni edhe për vetullat.

Restaurim mobiljesh
Nivelet e pabalancuara të lagështisë në mobilje shpesh mund të çojnë në formimin e njollave të shëmtuara. Ju kurrë nuk do ta merrni me mend se vazelina është në të vërtetë një heqës fantastik i njollave. Thjesht lini vazelinën në zonat e njollosura për rreth 24 orë dhe më pas fshijeni atë që ka mbetur.

Shmangia e mbetjeve të bojës së flokëve
Nëse ju dëshironi që flokët tuaj të jenë të lyer, po mos njollosni lëkurën, provoni duke lyer një shtresë përgjatë vijës së flokëve. Kjo do të sigurojë që boja të mos ngel në lëkurën e të mios duket në zona të fytyrës

Zgjatja e aromave të parfumeve
Ju mund të përfitoni sa më shumë nga aromat tuaja të preferuara duke aplikuar pak vazelinë në pikat e caktuara të lëkurës përpara se të spërkatni aty parfum. Kjo do të zgjasë efektet e aromës suaj.

Shkatërrimi i njollave
Duke përdorur një leckë të lagur, vazelina do të heqë njollat ​​e grimit nga shtrati apo rrobat. Thjesht fërkoni pak vazelinë në njollë dhe më pas lëreni për disa sekonda. Më pas, shpëlajeni njollën me ujë nën një rubinet dhe më pas lëreni të thahet. Nuk do ta besoni sa e pastër do të jetë pa njolla

Një ilaç për flluskat në thembra
Veshja e këpucëve të reja është një pjesë e zakonshme e jetës. Fatkeqësisht, po ashtu janë edhe flluskat që pasojnë. Fërkoni pak vazelinë në flluskat tuaja për t’u siguruar që ato të mos përkeqësohen përpara se të hiqni këpucët për një lehtësim të kënaqshëm.

Restaurimi i produkteve të lëkurës
Vazelina funksionon si një lustër lëkure fantastike dhe e përballueshme. Nëse këpucët tuaja prej lëkure kanë nevojë për fërkim përpara një takimi ,ferkimi i saj në produktet tuaj prej lëkure do t’i kthejë shkëlqimin atyre

Dalja e vizitorëve të paftuar në kopshtin tuaj
Vazelina është miku më i mirë i një kopshtari kur bëhet fjalë për mbrojtjen e padëmshme të bimëve tuaja. Kombinoni pak vazelinë me kripë dhe lyeni anët e vazove tuaja me këtë përzierje. Nuk do të keni më kurrë nevojë për pesticide.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *